Представљен зборник студија о Сaмјуелу Бекету
25. Мај 2011.
У Клубу – књижари – галерији Гласник у уторак, 24. маја представљено је дело Бекет приређивача Предрага Тодоровића, обиман зборник који садржи 30 студија о ирском књижевнику Самјуелу Бекету.
Међу промотерима овог зборника, гост Гласника био је и чувени бекетолог Стенли Е. Гонтарски, професор на Државном универзитету Флориде.
О књизи су поред приређивача и госта из Америке, говорили уредник библиотеке Књижевне науке Гојко Тешић и филмски и књижевни критичар Милан Влајчић.
Разговор је употпуњен пројекцијом видео и филмских материјала снимљених према Бекетовим делима.
Предраг Тодоровић је открио да се већ четврт века бави уметничким опусом Самјуела Бекета и да је овај зборник, који обухвата студије најбољих зналаца Бекетовог рада, резултат тога рада.
Он је објаснио да Бекет припада плејади ирских писаца која је заблистала на књижевном небу Европе – од Свифта, Стерна, Јејтса, Вајлда до Џојса с којим је Бекет био веома близак. Бекет је, према његовим речима, постао незаобилазан у свим релевантним антологијама књижевности 20. века.
Осим текстова о односу Бекета и традиције, његовим прозним и драмским остварењима и делима писаним за радио и филм, хрестоматију чине и изузетно ретки интервјуи с Бекетом, „Манифест вертикализма“, Бекетова биографија и хронологија стваралаштва, као и изабрана библиографија.
Влајчић је евоцирао успомене на прво извођење чувене Бекетове драме Чекајући Годоа у Београду почетком педесетих година 20. века када је та представа забрањивана по свету, а Београду се после полуилегалног извођења у сликарском атељеу Миће Поповића, стављена на репертоар, тек основаног театра „Атеље 212“ 1956. године.
Влајчић је тврдио да овако обимну хрестоматију текстова о Бекету није до сада видео у свету, што је потврдио и Гонтарски, и нагласио да се ради о интегралној анализи свих књижевних жанрова којима се Бекет бавио. Он је нагласио да сматра да ова хрестоматија служи на част српској култури.
Гонтарски, који је и уредник часописа „Journal of Beckett Studies“, није крио одушевљење боравком у Београду јер, како је рекао, није очекивао да ће у овој средини наићи на тако дубинско изучавање славног ирског писца.
Он је изразио наду да ће зборник подстаћи многе да се изнова заинтересују за Бекетове романе и драме, јер у њима има пуно пародије, ироније и сарказма, због чега је, како истиче, невероватно забаван.
Нема коментара:
Постави коментар