Част нам је да Вас позовемо на конференцију за новинаре поводом објављивања књиге
ПОВЕЉА КРАЉА МИЛУТИНА МАНАСТИРУ БАЊСКА
у уторак, 6. децембра у 12.00, у Прес-центру УНС, Кнез Михаилова 6/III.
О књизи ће говорити Ђорђе Трифуновић, приређивач,
и Бранко В. Јокић, директор Музеја у Приштини.
и Бранко В. Јокић, директор Музеја у Приштини.
Седам векова од настанка једног од најзначајнијих писаних споменика српске културе, рукописног свитка Светостефанске хрисовуље, и стотину двадесет година откако је њен изворни препис у облику књиге откривен у цариградском Старом сарају, потом рашчитан и 1890. штампан у два издања, у Београду и у Бечу, први пут се у интегралном фототипском издању појављује даровна повеља краља Милутина, праунука светога Симеона Немање, унука првовенчаног краља Стефана и унука првог архиепископа српскога Саве.
Краљ Милутин, обновивши порушени и разорени храм Св. Стефана првомученика у Бањској и хотећи „да никако не буде архиепископији, ни митрополији ни епископији, већ само игуманству за општежиће монасима“, дарова му „75 села и заселака“ – од Срема, преко Ибра, Хвостна и Раса, до Плава и Зете – „осам катуна са више од 500 влашких (пастирских) породица, неколико планина и на годину сто спудова соли у Св. Срђу и 200 перпера у новцу у Брскову“.
Повеља краља Милутина манастиру Бањска драгоцено је сведочанство о правном и домаћинском устројству средњовековне Србије, документ историјске географије и историјске граматике, живи извор српскога језика, ризница, пој, бруј старих имена.
Саиздавачи:
Музеј у Приштини
Центар за очување наслеђа Косова и Метохије – Mnemosyne
ЈП Службени гласник
Центар за очување наслеђа Косова и Метохије – Mnemosyne
ЈП Службени гласник
Прво издање 2011, две књиге, 24 х 34 цм, 212 стр. (књ. 1), 276 стр (књ. 2), тврд повез, ћирилица.
Обједињено издање у кожном повезу, 99 нумерисаних примерака.
Нема коментара:
Постави коментар